Birsalma

A birsalma (Cydonia oblonga) a kulturális emlékek szerint több mint négyezer éve ismert, és egyes Biblia-fordítók, -elemzők szerint az a bizonyos tiltott alma is birs volt valójában.

A birsalmát valaha szerették és megbecsülték, aztán elfelejtették és mellőzték, azonban ez a gyümölcs manapság reneszánszát éli a konyhában és a gyógyászatban egyaránt.

A birsalma (Cydonia oblonga) a kulturális emlékek szerint több mint négyezer éve ismert, és egyes Biblia-fordítók, -elemzők szerint az a bizonyos tiltott alma is birs volt valójában.

Őshazája valószínűleg Perzsia, Turkesztán és a Kaukázus vidéke, más források szerint Törökország (a mai napig a legtöbb birsalmát felhasználó ország). Latin neve krétai származásra utal: a görögök által ismert közönséges változatra valószínűleg a nemzetség egyik jobb változatát oltották Krétán. Elterjesztésében mindenesetre a görögöknek és a rómaiaknak döntő szerepük volt, így jutott el Európa északibb részeire is. Amerikába a korai telepesek vitték be és nemesítették tovább. Mivel a meleget kedveli, többnyire azokon a tájakon ültetik, ahol szőlőt is termesztenek.

Todjon meg többet   🠞

Fokhagyma (Allium sativum)

Fokhagyma (Allium sativum)

Világszerte ismert, mindenre jó, univerzális házi orvosság gyakorlatilag minden kultúrában. Vér­tisztító, serkentő, izzasztó, köptető, görcsoldó, antibiotikus, idegerősítő, szélhajtó és hámosító, sebgyógyító tulajdonsága van.

Használatos a tüdő minden betegségének ke­zelésére, magas és alacsony vérnyomásra, élős­ködők (paraziták) és fertőzések ellen, fejfájás enyhítésére és idegrendszeri zavarok gyógyításá­ra. A többi hagyma is hasonló sajátságokkal ren­delkezik és alkalmazhatók a fokhagymával együtt.

Ha azt akarjuk, hogy a fokhagyma jótékony hatása megmaradjon, nem szabad megfőzni. Friss nedvei a leghatásosabbak. Idegfeszültség és agyi érgörcsök esetén célszerű egy pohár forró tejben szétnyomkodott fokhagymagerezdet elfo­gyasztani. Magas vérnyomás ellen minden reg­gel együnk meg egy gerezdet.

Todjon meg többet   🠞

Gyömbér (Zingiber officinalis)

Gyömbér gyógynövény

A gyömbér az egyik legsokoldalúbb növényi ser­kentő, anyagcsere fokozó szer. Igen jó hatással van a gyomorra, a belekre és a keringésre.

A gyömbér magában de más gyógynövényekkel társítva is hasznosítható, így fokozzák egymás hatóerejét.

A gyömbér tea, amelyet 28 g meg­őrölt, friss gyömbérből és 2 csésze vízből készí­tünk úgy, hogy az oldatot 10 percig főzzük lassú tűzön. Emésztési zavarokra, görcsökre és hányin­gerre jó. Mézzel és citrommal kiváló orvosság meghűlésre, influenzára, és serkentő izzasztó­szerként is hat.

Todjon meg többet   🠞

Jalappa (Exogonium purga)

Jalappa (Exogonium purga)

Mexikóban honos kúszónövény. Gumója gyantát, glikozidot, zsírsavat tartalmaz. A napon, esetleg forró hamuban szárított gumó vagy a belőle nyert gyanta kéri drogként forgalomba. Szeszes kivonata a vékonybélre ható ért hashajtó. A XVII. századtól Európában is ismert.

Sztrichninfa (Strychnos nux-vomica)

Indiában honos. A magjából előállított sztrichnin rendkívül erős izomgörcsöket okoz, melyek többnyire halálos kimenetelűek. Kisebb adagban fokozza a nyál- és gyomornedv elválasztását, ezért a belőle készített arzént is tartalmazó gyógyszer (Strychnotonin) étvágygerjesztő, általános erősítő hatású. Latin neve hánytató tulajdonságára utal: hánytató dió. A kuráre-folyondár (S. toxifera) kérgének kivonata kurarin-alkaloidot tartalmaz, mely a legerősebb mérgek egyike. Dél-Amerikában nyílméreg készül belőle. Izombénító hatása miatt a sebészetben műtéteknél izomelernyesztő szer. Az érzőidegek működését azonban nem befolyásolja, így csak érzéstelenítőkkel együtt használják. Tetanuszgörcs megszüntetésére …

Todjon meg többet   🠞